استان فارس

از قدیم تا بوده عرقیجات و گلاب استان فارس محبوب بوده و جزو سوغاتی های اصلی .مثلا میشه تو بهار بیای شیراز و بازار وکیل و تو سرای مشیر، شربت کاسنی-نسترن خنک ننوشی؟! یا عرق بهارنارنج تازه سوغاتی نگیری؟استان فارس بخاطر اقلیم خاصش و تنوع گیاهان وحشی و کشاورزی طیف وسیعی از عرقیجات گیاهی رو تولید میکنه که از کیفیت بالایی برخوردار هست.ما تو گروه پروند از کودکی با کلی ازین عطر و طعم ها آشنا هستیم و مشتاقانه دنبال معرفی محصولات محلی و اصیل منطقه مون به علاقمندانش در سراسر ایران هستیم.

گلاب حوری خانم و مش ممد

یکی از اهداف سفرهایی که در پروندبوم برگزار می شود حمایت از جوامع محلی است بصورتی که با خرید محصولات محلی هم صنایع دستی و هم خوراکی ها به اقتصاد محلی و اشتعال آنها کمک شود.در روستای لایزنگان که از روستاهای شهر داراب در استان فارس است ، حدود 150 سال پیش کشت گل محمدی بصورت دیم انجام شده و فصل اردیبهشت و خرداد هر ساله همه اهالی مشغول برداشت گل محمدی در ارتفاعات این روستا هستند که بخشی از گل ها بصورت دمنوش و بخشی دیگر به گلاب تبدیل می گردد که بصورت سنتی و محلی تولید و عرصه می شود. این محصولات محلی عموما حجم تولید کمتری نسبت به محصولات کارخانه ای دارند اما خلوص و کیفیت بالاتری دارند و در مقابل فست فود که تولیدات سریع و بی کیفیت و ناسالم هستند قرار می گیرند. گلابی که در گروه پروندبوم عرضه می شود از این روستاست و توسط حوری خانم و مش ممد تولید می گردد .

عرق تارونه
ما اهالی جنوب استان فارس اگر قرار باشه چشمامونو ببندیم و شروع بهار رو با یک عطر بخاطر بیاریم، شاید شما فکر کنید اون عطر ممکن بهار نارنج باشه اما نه !
برای ما لارستانی ها و اهالی جنوب استان فارس که نخل و نخلستان نقش پررنگی تو زندگی هامون داره این عطر، عطر "تارونه" هست.
تارونه جزو عرقیجات خوش طعم و عطر پرطرفدار تو روزهای داغ بهار و تابستون هست.
 

حتما می‌پرسید این چه گیاهیه که ازش عرق میگیرن؟!
خب باید بگیم تارونه به تنهایی یک گیاه نیست بلکه قسمتی از درخت نخل هست. وقتی درخت نخل شروع به میوه دادن میکنه خوشه های خرما از داخل غلاف بسیار معطری بیرون میان، اسم اون غلاف به گویش محلی ما "بُکُم" هست، حتی خیلی جاها مثل جهرم رسم هست که این غلاف معطر رو به عنوان پیشکش و هدیه برای هم می‌برند. تارونه عرقی هست که ازین غلاف گرفته میشه عطر بسیار خوش و طبع کاملا گرمی داره.

اما می‌دونید تارونه چطوری تهیه میشه؟......
 
 

🌿پروند بوم راوی قصه‌های جنوب استان فارس ...