از قدیم تا بوده عرقیجات و گلاب استان فارس محبوب بوده و جزو سوغاتی های اصلی .مثلا میشه تو بهار بیای شیراز و بازار وکیل و تو سرای مشیر، شربت کاسنی-نسترن خنک ننوشی؟! یا عرق بهارنارنج تازه سوغاتی نگیری؟

استان فارس

استان فارس بخاطر اقلیم خاصش و تنوع گیاهان وحشی و کشاورزی طیف وسیعی از عرقیجات گیاهی رو تولید میکنه که از کیفیت بالایی برخوردار هست.ما تو گروه پروند از کودکی با کلی ازین عطر و طعم ها آشنا هستیم و مشتاقانه دنبال معرفی محصولات محلی و اصیل منطقه مون به علاقمندانش در سراسر ایران هستیم.

گلاب پروندبوم

یکی از عرقیجات خاص منطقه ما و خیلی از مناطق جنوبی ایران "عرق تارونه" هست، حتما می‌پرسید این چه گیاهیه که ازش عرق میگیرن؟!
خب باید بگیم تارونه به تنهایی یک گیاه نیست بلکه قسمتی از درخت نخل هست. وقتی درخت نخل شروع به میوه دادن میکنه خوشه های خرما از داخل غلاف بسیار معطری بیرون میان، اسم اون غلاف به گویش محلی ما "بُکُم" هست، حتی خیلی جاها مثل جهرم رسم هست که این غلاف معطر رو به عنوان پیشکش و هدیه برای هم می‌برند. تارونه عرقی هست که ازین غلاف گرفته میشه عطر بسیار خوش و طبع کاملا گرمی داره.
ما در پروند بوم طیف وسیعی از عرقیجات خالص و سنتی محلی داریم از عرق گیاهان وحشی مثل خارمریم و آویشن کوهی تا گیاه‌هایی که کشت میشن مثل بهارنارنج و نسترن و نعنا و ...