مویز جزو محصولات مورد علاقه ما در گروه پروند هست، حتما می‌پرسید چرا ؟ چون مویزی که ما داریم از جای خاصی میاد و به شکل کاملا قدیمی و سنتی تهیه میشه.مویز ما برای روستای "لایزنگان" از توابع منطقه داراب استان فارس هستش. لایزنگان یک روستای پلکانی بسیار خوش آب و هوا و پربرکت هست در کوهپایه‌های زاگرس.

معیشت اصلی

معیشت اصلی مردم روستا کشاورزی هست و نسل‌هاست که با صبر و حوصله شیوه های سنتی کشت دیم و تهیه محصولات اصیل محلی رو ادامه میدن . حالا چرا میگیم مویز ما خاصه؟! باید بدونید که اجداد مردمان روستا بیش از صد سال پیش در ارتفاعات روستا که از هوای بسیار پاکی برخوردار هست و گیاه ها با آب چشمه یا باران سیراب میشن باغ های رَز دیمی پرورش دادند که از محصول این باغ‌ها مویز ، شیره انگور و آبغوره تهیه می‌کنند.

مویز

کشت دیم که بکی از باستانی ترین شیوه‌های کشاورزی در منطقه خاور میانه هست برای ما در پروند بوم در اولویت تهیه محصول روستایی هست، هم برای حمایت از این شیوه کشت که آسیبی به منابع آب زیرزمینی نمیزنه و هم بخاطر سلامتی که این محصولات دارند.

اما باید اضافه کنیم مویز شیرینی که از این تاکستان غنی تهیه میشه تنها خصوصیات جذاب دیگه‌ای هم داره و اون اینه که؛ بعد از اینکه روستاییان انگورها رو می‌چینن از ارتفاعات به روستای لایزنگان میارن و چون روستا حالت پلکانی داره اونها رو سقف خونه ها که در گویش محلی بهش "مِزگاه" میگن پهن میکنن و حساااابی با تابش آفتاب اجازه میدن که انگور تبدیل به مویز بشه.
مویز دیم گروه پروند کاملا آفتاب خشک و بدون مواد نگهدارنده شیمیایی هست.

مویز
مویز
مویز