کنجد

کنجد صدها ساله که در مناطق جنوبی ایران کشت میشه برای همین برای مردمان این مناطق حسابی از سر کشت تا برداشت و تهیه فراورده‌هاش با آداب و رسوم خودش همراهه خصوصا برای ما مردم لارستان که یکی بزرگترین تولید کننده‌های کنجد در ایران هستیم.

کنجد برای ما در "پروند بوم" محصول مهمی محسوب میشه چون علاوه بر ارزش غذایی زیادی که داره جزو محصولات کم‌آب محسوب میشه که مناسب کشت در مناطق جنوبی ایران هست و آبیاری اون به اکوسیستم منطقه آسیب نمیزنه! تو دیار ما لارستان چون کشت کنجد پیشینه طولانی داره تمام مراحل اون مثل یک کار گروهی توسط زنان و مردان کشاورز همگام باهم انجام میشه. اواخر خرداد کنجد کاشته میشه تا اواخر مهر تا اوایل آبان در لارستان برداشت بشه، برداشت رو مرد و زن باهم انجام میدن تا بعدش آقایون کنجد هارو در محل دپو میکنند و مدام زیر و رو میکنند تا کنجد ها از غلافشون خارج بشن و دانه کنجد باقی بمونه. بعدش نوبت خانم هاست که دانه های کنجد رو به محل خاصی که هوا کاملا در جریان هست منتقل و نگهداری میکنند تا دانه‌ها کاملا خشک بشن.

حالا دیگه کم‌کم نوبت اینه که دانه‌های روغنی کنجد تو کارگاه‌های کاملا سنتی پوست گرفته بشن و به فراورده های کنجدی تبدیل بشن. تمام این مراحل در لارستان همچنان به روش های کاملا سنتی انجام میشه.مثلا جالبه بدونید کنجد غالب و پرطرفدار لار کنجد بوداده هست و کنجد رو تو تنورهای سنگی کاملا برشته میکنند و حتما اسم "ارده دو آتشه" لارستان به گوشتون خورده.بیشترین فراورده های کنجدی که در شهر ما تولید میشه و ما هم در پروند بوم موجود داریم : کنجد بوداده و خام ،ارده دو آتشه ، روغن کنجد ، روغن ارده و حلوا ارده جنوبی که ما بهش "پشمک ارده‌ای" می‌گیم هست که از ترکیب خاصی از ارده ، شیره خرما و گیاه چوبک تهیه میشه و طعم بسیار لذیذی داره.اگر مایل به امتحان این طعم های اصیل سنتی با کنجد هستید، پروند کلی محصول جذاب براتون داره .